6 Haziran 2014 Cuma

Avakadoyu böyle denediniz mi?

Merhaba!

31 Mayıs itibariyle deniz sezonunu açmış bulunuyorum :) Ailemi ziyaret için geldiğim Antalya'nın sadece denizinden değil türlü sebze meyvelerinden bolca tüketmeden gitmek olmazdı. Faydaları saymakla bitmeyen avakado da bunların başında geliyor. Hal böyleyken bir de avakado ezmesini kahvaltısından eksik etmeyen annemin tarifini burada paylaşmak istedim ;)

Avakado Ezmesi

Olmuş 2 avakadonun çekirdeği çıkarılıp, kabukları soyulur. Blenderdan geçirmeye hiç gerek yok. Bir tahta kaşık ya da çatal yardımıyla kasenin içinde ezilir. Sarımsak sevenler için bir iki diş sarımsak dövülüp eklenebilir. İsteyenler zeytinyağı da ekleyebilir (bence avakadonun kendinden olan yağlı tadı bunun için yeterli). Ama avakado yağda eriyen vitaminleri ihtiva ettiği için az da olsa eklenebilir. Yarım limonun suyu ve 3-4 kırılmış ceviz içi ile iyice karıştılarak ezme kıvamına getirilir. Üzeri cevizle süslenerek sofrada yerini alır. Sonra fırından yeni çıkmış sıcacık pidenin üzerine sürülerek afiyetle yenir ;)

A, C, E vitamini yönünden zengin, anti-oksidan, anti-age, zengin demir içeriğine sahip, kalp damar sağlığı ve daha bir çok şey için faydalı olan avakadonun yavan tadını sevmeyenler için bence harika bir çözüm. İnce ince doğrandığında bazen salatalarda da gideri oluyor ama ben en çok bu halini seviyorum :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...