21 Ocak 2015 Çarşamba

Kullandığımız Ürünlere Dikkat!

Gerek makyaj gerekse cilt bakımı için kozmetik ve bakım ürünlerimiz içinde kaybolmuş durumdayız. Cep telefonumuza gelen indirim mesajları ve kampanya e-postalarına karşı koyamadıkça dağ gibi büyüyen stoklar, ihtiyacımız olup olmadığına karar veremeden rengine ya da ambalajına kandığımız ürünler ve daha neler neler :) Hal böyleyken ürünlerin son kullanma tarihleri ve içerikleri gündeme geliyor. Bugün tam da bu ihtiyacımıza cevap veren, en sık kullandığım iki web sitesini tanıtmak istiyorum.  

İlk site ürünlerimizin son kullanma tarihlerini test edebileceğimiz: Cosmetic Calculator


Ana sayfanın görüntüsünü ekledim. Sol üstteki bölümü doldurarak ürünün üretim tarihini ve son kullanma tarihini öğrenebiliriz. Elbette bunlar ambalajı açılmamış ürünler için geçerli süreyi göstermektedir. Yani burada önemli olan üretim tarihlerini görebilmektedir. Ben ürünün ambalajını açtıktan sonra, çeşidine göre 6 ay ile 1 yıl arasında tutmaya özen gösteriyorum. Her şeyin başı sağlık ;)

cosmetic calculator

Bu fotoğrafta bir L'oreal rujumu test etmek istedim. Rujun üzerindeki barkodu girdiğimde bana üretim tarihini ve son kullanma tarihini gösterdi. Ambalajını açalı 1 ay olduğu için şimdilik içim rahat ;) 

Tanıtmak istediğim bir diğer site ise sıklıkla değerlendirmelerine başvurduğum: CosDNA.


Ana sayfadaki arama bölümünden merak ettiğiniz birçok bakım ürününün içeriğini inceleyebilirsiniz. Almaya niyetlendiğim ve sırf buraya bakarak vazgeçtiğim çok ürün olduğunu söyleyebilirim. Örnek olması açısından bir ürüne tıkladım: BURT'S BEES Extra Energizing Citrus & Ginger Body WashÜrün içinde yer alan maddeler tek tek yazılıyor ve orta kısımda kırmızı renkle gruplandırılıyor. Girdiği gruba göre de sağ taraftaki renk blokları ile tehdit oluşturup oluşturmadığı ifade ediliyor. Sağ taraftaki renk bloklarının ne anlama geldiğini siteden aldığım görüntü ile aşağıda göstermeye çalıştım. Görüldüğü üzere kullandığımız bir çok ürün bize iyi geliyormuş gibi görünüp bize zarar veriyor olabilir. Kullanım tarihleri ve içeriklerinin oldukça önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. 

Sevgiler <3 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...